Przekształtniki prądu stałego obniżające napięcie

W obniżających przekształtnikach prądu stałego napięcie wejściowe jest doprowadzane do odbiornika za pomocą cyklicznie załączanego i wyłączanego zaworu półprzewodnikowego w pełni sterowalnego. Najczęściej spotykanymi w praktyce obciążeniami są odbiorniki typu RLE (maszyna prądu stałego) i układy z wyjściowym filtrem indukcyjno-pojemnościowym LC (zasilanie falowników napięcia). W obu tych przypadkach, ze względu na występowanie indukcyjności obciążenia, konieczne jest zastosowanie diody rozładowczej D0, zwanej także diodą zerową.

 

Przekształtnik prądu stałego obniżający napięcie:
a) schemat układu przy obciążeniu RLE;

b) obciążenie z filtrem wyjściowym LC;
c) przebiegi czasowe sygnału sterującego T oraz napięć i prądów przekształtnika;
d) uproszczone przebiegi czasowe napięć i prądów przekształtnika przy pominięciu rezystancji odbiornika

Załączenie zaworu sterowanego T (może to być dowolny ppm w pełni sterowalny) powoduje pojawienie się na odbiorniku napięcia równego napięciu zasilania Ud, pomijając niewielki jego spadek na przewodzącym zaworze. Przy wyłączonym zaworze sterowanym napięcie na zaciskach odbiornika jest równe zeru, a prąd odbiornika płynie przez diodę rozładowczą.
Średnia wartość napięcia na odbiorniku Uo zależy od iloczynu czasu przewodzenia prądu tp przez zawór sterowany i częstotliwości przełączeń f równej odwrotności okresu przełączeń Ti

Uo = Ud tp f = Ud tp / Ti

 

Średnią wartość napięcia wyjściowego przekształtnika obniżającego napięcie, przy stałej wartości napięcia zasilania Ud, można regulować zmianą stosunku tp / Ti. Stosuje się przy tym dwie podstawowe metody. Pierwsza z nich, najczęściej spotykana, polega na zmianie czasu przewodzenia tp zaworu sterowanego, przy tym samym okresie przełączeń Ti. Druga metoda polega na zmianie częstotliwości przełączeń f przy zachowaniu tej samej wartości czasu przewodzenia zaworu tp. W obu przypadkach średnia wartość napięcia wyjściowego jest zawsze mniejsza od napięcia źródła zasilania.
Przebieg prądu odbiornika rezystancyjno-indukcyjnego przedstawiono na rys.c. W trakcie przewodzenia zaworu T prąd odbiornika wzrasta wykładniczo od wartości Io1 do Io2. Po jego wyłączeniu maleje, także zgodnie z krzywą wykładniczą, do wartości Io1. Prąd odbiornika ma charakter ciągły. W przypadku obciążenia zawierającego źródło napięcia prąd odbiornika może mieć również przebieg impulsowy, co jest na ogół niepożądane. Zjawisko to można ograniczyć włączając w szereg z odbiornikiem dodatkowy dławik.

Oprócz dwóch wymienionych sposobów regulacji napięcia i prądu odbiornika stosuje się także dwustanową regulację prądu. Realizuje się ją w układzie automatycznej regulacji, którego głównym członem jest komparator z histerezą 

 

Dwustanowa regulacja prądu w układzie z przekształtnikiem obniżającym napięcie:
a) schemat układu; b) przebieg czasowy prądu odbiornika;
c) zależność względnej częstotliwości łączeń od względnego napięcia odbiornika

Wartością zadaną jest wartość średnia prądu odbiornika Ioz, a o stanie pracy zaworu sterowanego decyduje różnica pomiędzy Ioz i wartością chwilową prądu odbiornika io, mierzoną za pomocą czujnika prądu PP.

Omawiane do tej pory układy charakteryzuje występowanie dużych tętnień prądu pobieranego ze źródła zasilania oraz napięcia i prądu odbiornika. W celu ich zmniejszenia stosuje się przekształtniki wielopulsowe złożone z połączonych równolegle kilku przekształtników jednopulsowych o przebiegach napięć wyjściowych wzajemnie przesuniętych w fazie . Połączenie równoległe wymaga zastosowania dławików wyrównawczych.

 

Dwupulsowy przekształtnik obniżający napięcie:
a) schemat układu; b) przebiegi czasowe napięć wyjściowych

Przekształtniki obniżające napięcie są stosowane najczęściej do zasilania obcowzbudnych i szeregowych silników prądu stałego (np. napędy trakcyjne). Sama struktura tych przekształtników bywa także wykorzystywana do impulsowego sterowania rezystancją.

 

Impulsowy sterownik rezystancji zasilany ze źródła napięcia

Zmieniając wartość czasu przewodzenia tp zaworu sterowanego T można uzyskać efekt zbliżony do takiego, jaki wystąpiłby w przypadku rezystora o regulowanej rezystancji wynoszącej

Rz = R Ti / tp

 

 

  POWRÓT