Opis funkcji organów centralnych

 MR- multirejestr 

            Jest to funkcja zlokalizowana w stacji SMC. Zadaniem tej funkcji jest udział w procesie zestawienia połączenia i nadzoru oraz nadzór nad wszystkimi jego fazami. Jedna stacja z funkcją MR posiada 2000 słów. Oznacza to, że w jednym momencie może być obsługiwanych 2000 połączeń. Słowo multirejestru jest zajmowane po stwierdzeniu nowego wywołania. Stacji z funkcjami MR może być kilkanaście zależnie od zapotrzebowania ruchowego. Multirejestr bierze również udział w procesach obserwacji.

TX – taryfikator 

Jest to funkcja stacji SMC, której zadaniem jest prowadzenie taryfikacji połączeń. Funkcję taryfikatora posiadają dwie stacje pracujące współbieżnie. Każde połączenie zainicjalizowane przez abonenta i podlegające taryfikowaniu zajmuje słowo taryfikatora. To samo dotyczy łączy przychodzących do centrali. Słowa taryfikacyjne są zajmowane również w przypadku prowadzenia rozliczeń połączeń na łączach (np. z operatorami sieci). Niektóre z funkcji w poszczególnych fazach zestawiania połączeń zostały scedowane na taryfikator. Taką funkcją jest między innymi nadzór nad połączeniami do zapowiedzi słownych. Oprogramowanie central E10B umożliwia również taryfikowanie przesłanych informacji (messages) pomiędzy abonentami ISDN. Dotyczy to również połączeń tranzytowych w centrali. Jak widać taryfikator pełni poważne role w centrali gdyż właśnie on na podstawie parametrów otrzymanych z multirejestru nalicza jego licznik oraz  zapisuje je w rekordzie bilingowym. W związku z tym, że obowiązuje system bilingowania połączeń taryfikator gromadzi z każdego połączenia rekord, który zostaje umieszczony w loku bilingowym i następnie wysłany do stacji SMM w celu zarchiwowania na dysku. Z taryfikatora poprzez pole CX do abonenta docierają również impulsy telezaliczania.Rekordy bilingowe, które zostały zarchiwizowane na dysku stacji SMM w specjalnym zbiorze podlegają ścisłej ochronie. Do danych tych nie ma dostępu z zewnątrz. Są one następnie okresowo ściągane z dysku. System ochrony tych danych alarmuje obsługę przy przekroczeniu liczby złożonych rekordów na dysk. Archiwizacji (ściąganiu) na taśmę podlega zadeklarowana liczba bloków z rekordami. Można wielokrotnie zarchiwizować tą samą liczbę bloków, ale nie można dodawać liczby bloków do archiwizacji. Opróżnianie zbioru bilingowego z dysku może się odbywać w czasie rzeczywistym (ON LINE) poprzez złącze J64 stacji SMM bezpośrednio do ośrodka obliczeniowego lub poprzez NMC.

TR – przelicznik           

            Jest funkcją stacji SMC zawierającą wszystkie dane bieżące dla zestawiania połączeń jak:

Funkcję przelicznika posiadają dwie stacje pracujące współbieżnie. Dla potwierdzenia MR porównuje dane z obydwu przeliczników. Każdy z przeliczników może pracować niezależnie, ponieważ posiadają te same dane. Dla zapewnienia awaryjnego aktualności danych są archiwowane okresowo na taśmę magnetyczną. Każda zmiana aranżacji numeracji, kierowania połączeń, wiązek lub zapisów związanych z abonentami ma miejsce w przeliczniku skąd multirejestr otrzymuje dane aktualne.

MQ – cechownik 

Jest funkcją na dwóch stacjach SMC pracujących współbieżnie, a polegającą na odbieraniu nowych wywołań od stacji SMT i koncentratorów, następnie wywołaniu multirejestru i wydaniu polecenia drogi połączeniowej w polu CX ze stacją ETA, stacją SMT lub koncentratorem. Funkcja ta na podstawie komunikatów od MR przydziela w ETA właściwy odbiornik częstotliwości.

GX – pamięć połączeń pola CX 

            Jest funkcją na dwóch stacjach SMC, która zawiera adresy wszystkich bieżących połączeń w polu CX. Z uwagi, że jest ona zapisywana przez MQ umieszczona jest w tej samej stacji. Pamięci GX równocześnie, jedna dla gałęzi „A” pola CX, natomiast druga dla gałęzi „B”. 

STS stacja bazy czasów centrali

 

 

 

Rysunek 5: Układ generatorów i synchronizacji bazy czasu.

            Powyższy rysunek przedstawia układ źródła synchronizacji centrali. Stacja dystrybucji zegarów centralowych zawiera:

§         trzy synchronizowane generatory bazy czasów centrali

§         podwójny układ synchronizacyjny generatorów

Niedokładność powyższego układu od wzorca jest następująca:

§         z dokładnością źródła zegara atomowego przy jego stosowaniu

§         z zewnętrzną synchronizacją 2048 PCM            :< 10 -11

§         w pracy autonomicznej z HIS                           :< 2´10 -9

§         w pracy autonomicznej bez HIS                        :<5´10 –7

 W każdym zespole HIS znajdują się wejścia do synchronizacji z zegara atomowego 2048 kb/s sygnałem sinusoidalnym. Wejście kalibracyjne sygnału sinusoidalnego 5 MHz służy do kalibrowania zespołów HIS. Oznacza to, że w czasie pracy bazy czasu można przeprowadzać kalibracje innych zespołów HIS.

 

Rozprowadzanie sygnałów bazy czasu centrali 

            Jak przedstawiono na rysunku sygnały bazy czasu wychodzą z oscylatorów, które jak zaznaczono wcześniej są synchronizowane przez układy HIS. Sygnały te z każdego oscylatora są dostarczane do każdej gałęzi pola CX. Ponieważ każda z wymienionych (na prawo) stacji ma połączenie liniami LR z polem CX, to też tą drogą są przesyłane sygnały bazy czasu. Sposób ten ma tą korzyść, że styki i sama metoda rozprowadzenia sygnałów są przygotowane do rozprowadzania poprzez linie światłowodowe co ma zastosowanie w nowej edycji sprzętu, a szczególnie w technice ATM.

            Stacja STS jest zlokalizowana w jednym stojaku razem ze stacją SMM.

Stacja SMX 

 Uproszczony układ pola CX centrali

Legenda:

§         SMA, SMT, CSAL – organy centrali poza polem RCX

§         SAB – układy kontroli transmisji

§         MCXA, MCXB – matryce połączeniowe pola RCX gałęzi A i B

 

Stacja SMX jest to pole połączeniowe centrali. Jak poprzednio wspomniano jest ono przezroczyste. Konstrukcja pola oparta na blokach matryc z 64 wejściami i 64 wyjściami. Pole RCX może mieć w swoim zakresie adresowym 2048 linii pola. Liczba linii pola wschodzących LAE odpowiada linii pola wychodzących LAS. Z linii do pola korzystają:

Linie pola są zgrupowane w grupach GLR. Każda grupa posiada 8 linii do pola. Jest to najmniejsza liczba linii, która może być dołączona do jakiejkolwiek stacji. Stacje natomiast dzielą się na bloki po 256 linii. Dla małej centrali lub w wykonaniu COMPACT pole mieści się w jednym stojaku np. dwie gałęzie po 256 linii. Ponieważ liczba linii wejściowych równa jest liczbie linii wyjściowych pole to nie jest blokowane.

Pole RCX jak przedstawia rysunek składa się z dwóch gałęzi połączeniowych. Dla zabezpieczenia ciągłości transmisji na wypadek jakiejkolwiek anomalii każde połączenie jest zestawiane w obydwu matrycach tzn. w obydwu gałęziach pola. Układy z funkcją SAB obliczają wartość przenoszonej informacji w kanale, która następnie jest kodowana przez dodanie bitów kontrolnych i odpowiednio dekodowana na wyjściu matryc również przez funkcję SAB.

Jak wiadomo w kanale rozmównym „B” od stacji SMA, SMT czy koncentratora CSAL jest przesyłane tylko 8 bitów, to też dla spełnienia warunków kontroli transmisji przy przejściu przez matryce pola każdy kanał rozmówny (szczelina) jest odpowiednio przekodowany i posiada 16 bitów. Częstotliwość operacyjna matryc pola wynosi 16 MHz, natomiast bloku interfejsu przed matrycami 4 MHz.

Poniższy rysunek obrazuje układ funkcjonalny pola RCX.

 


 Układ funkcjonalny pola CX

Legenda:

·         ICID – interfejsy wejścia i wyjścia linii LRx pola CX z funkcjami SAB

·         RCID – układy wejścia i wyjścia matryc pola CX

·         RCMT – matryce pola CX

·         RCSM – układ wyjściowy matryc

·         RCMP – układ sterowania matrycami pola CX

 

Powyższy rysunek zawiera połączenia z liniami MAS niezbędnymi do sterowania polem. Jest to jedyny dostęp do organów centralnych. Linie LRx służą do rozdziału sygnałów bazy czasu, zestawienia kanałów sygnalizacyjnych i transmisji informacji w tym mowy. Poprzez pole RCX są zestawiane wszelkiego rodzaju połączenia stałe. Pamięć połączeń GX znajduje się w stacjach SMC.

Stacja SMT

 


Układ funkcjonalny stacji SMT G1

Stacja SMT jest interfejsem liniowym centrali dla podłączenia traktów PCM do innych central jak i dla podłączenia koncentratorów odległych. Do pola CX stacja ma dołączone 8 grup linii pola co razem daje 64 PCM. Poprzez linie od pola CX do stacji SMT są doprowadzane sygnały centrali i zaaranżowane linii sygnalizacji SS7 oraz do koncentratorów odległych. Na jednej stacji znajdując się interfejsy 32 PCM. Każda stacja ma dwa układy sterowania, jakby  pół stacje które nazywają się SMTA i SMTB. Stację obsługuje zawsze jeden układ sterowania, natomiast drugi jest w gorącej rezerwie. Same dołączniki ICTR traktów PCM nie są zastępowane. Konfiguracyjnie w stojakach SMT są zainstalowane staje SMA z odbiornikami RF. W każdym SMT znajduje się 16 jednostek administracyjnych centrali tzw. URM. Każdy URM posiada 4-ry linie PCM. Np. 216-0<3. W zarządzeniu sposób adresowania jest następujący: 216-2-16 co oznacza szczelinę 16-tą w trzecim PCM-ie licząc od zera.

 


Układ funkcjonalny stacji SMT G2

Wśród stacji SMT wyróżnia się dwie edycje sprzętu tych stacji SMT G1  i SMT G2. Ta druga różni się zasadniczo od pierwszej tym, że jest wykonana na układach pozwalających czterokrotne zagęszczenie linii PCM w jednej stacji. Stacja taka pracuje jako SMTA i SMTB tak jak poprzednio w układzie z gorącą rezerwą i obsługuje 128 linii PCM. Interfejsy tych linii mieszczą się na dwóch półkach.

 Koncentrator CSNL (CSND)

 


 Koncentrator lokalny i odległy (starszej generacji)

Legenda:

·         TCILR – interfejsy linii pola RCX

·         TRCX – pole połączeniowe wewnętrzne

·         TMLAB – karta pomiarów automatycznych linii abonenckich

·         UT – karta abonencka

·         GTA – karta wyposażeń tonowych i zapowiedzi słownych

·         TPOL – interfejs logika – wyposażenia na półce

·         THLR – karty dostępowe półki do pola wewnętrznego

·         TCRMT – przetwornica zasilania półki

Koncentrator cyfrowy jako jednostka administracyjna centrali „URA” zbudowany jest z bloków funkcjonalnych podzielonych na:

·         układy dostępu do pola centrali RCX w liczbie 16. Linie te jak wspomniano w opisie pola CX są zgrupowane w grupy zwane GRX, tzn. koncentrator jest połączony dwoma grupami linii po 8 w każdej grupie. Poprzez linie do pola RCX wspólnie z kanałami rozmowy biegną równolegle na wydzielonych kanałach dwa kanały sygnalizacyjne. Pomiędzy koncentratorem i procesorami sygnalizacji SS7 wymiana odbywa się z zastosowaniem wewnętrznego protokołu centrali co jest zgodne z normami międzynarodowymi. Wszystkie połączenia stałe zestawione w RCX i biegnące do CN również używają kanałów linii LRx.

·         układy sterowania zwane inaczej logiką niezbędne do sterowania pracą całego koncentratora. Logika jest zbudowana z dwóch bloków pracujących w układzie z gorącą rezerwą. Zarządza ona pracą wszystkich wyposażeń abonenckich i generuje informacje o jakichkolwiek anomaliach czy alarmach do stacji SMM.

·         układ CX pola wewnętrznego służy do umożliwienia dostępu do każdego wyposażenia poprzez którykolwiek kanał rozmówny z 16-tu linii LRx.

·         blok (półka) zgrupowania wyposażeń abonenckich zwany CN. Każda półka posiada 256 wyposażeń. W zerowych wyposażeniach płyt umieszczonych w czterech pierwszych rowkach każdej półki można zadeklarować wyposażenie rezerwowe dla typu wyposażenia na półce, które jest zajmowane w przypadku uszkodzenia wyposażenia abonenta na danej półce. Rezerwuje się wyposażenie dla abonentów analogowych, ISDN – BRA osobno modulacji 4B3T oraz 2B1Q, oraz innych typów wyposażeń. Każda półka może być dołączona od wewnętrznego pola CX poprzez dwie do czterech linii LRI. Zależne jest to od ruchu generowanego na półce.

 Koncentrator został zaprojektowany jako kompleksowe urządzenie dla potrzeb obsługi abonentów. Rowek na półce w stojaku służy do umieszczania każdego typu karty jak:

·         kart TABAE – wyposażeń analogowych

·         kart TAN3G – wyposażeń ISND – BRA (2B+D)

·         kart TADPB – wyposażeń ISDN – PRA (30B+D)

·         kart TUTP – frame handlerów do transmisji pakietowej

·         kart TDQFM – wyposażeń dwutorowych analogowych

·         kart TFLC – żył „C”

·         kart TMDQF – transmisji cyfrowej 64 kb/s

Koncentrator odległy o symbolu CSND posiada te same funkcje użytkowe co koncentrator lokalny z tą różnicą, że jest dołączony do centrali poprzez trakty PCM wchodzące na stację SMT. CSND nie musi mieć dołączonych wszystkich 16-tu linii do pola. Zależne jest to od liczby wyposażeń i generowanego ruchu. W przypadku awarii dostępu do centrali (odcięcie światłowodu) koncentrator zamyka ruch wewnętrznie, lecz w tym przypadku połączenia nie są taryfikowane. Aktywne są natomiast wywołania do służb alarmowych z numeracją skróconą (np. 997) zlokalizowanych na tym koncentratorze. W CSND wyróżnia się  układy resynchronizacji  związane z odzyskaniem zegara do synchronizacji wewnętrznej bazy czasu, generatory tonowe i wyposażenie GTA z lokalnymi zapowiedziami słownymi związanymi z pracą awaryjną. W przypadku wybrania przez abonenta numeru z poza koncentratora otrzymuje on zapowiedź słowną o chwilowym braku możliwości uzyskania połączenia z uwagi na awarię.

Koncentrator HD

W wyniku postępu technologicznego został opracowany nowy typ stojaka CSN HD, który umożliwił skoncentrowanie w jednym stojaku 2048 wyposażeń. Wszystkie pozostałe funkcje usługowe stojaka zostały zachowane. Proces ten umożliwił zmniejszenie poboru mocy i liczby stojaków.

Jak pokazano na rysunkach w jednym stojaku starego typu jest 512 wyposażeń dla abonentów analogowych, natomiast w stojaku CSN – HD jest ich 2048. Stojak HD pełni te same funkcje usługowe co poprzedni. W jednym URA (jednostce administracyjnej) jest 5120 wyposażeń abonenckich. Ponieważ do stojaka może być przyłączonych 16 linii LRx lub PCM stojak taki może przenieść obciążenie ruchowe 440 Erlangów.

Jedna płyta analogowa posiada 16 wyposażeń, natomiast ISDN – BRA 8 wyposażeń. Cechą wszystkich typów koncentratorów jest też, że wyposażenie logiki i dostępów do pola RCX znajduje się tylko w pierwszym stojaku. Pozostałe stojaki koncentratora posiadają tylko wyposażenia i przetwornice związane z obsługą kart abonenckich.

 
Koncentrator CSN HD

Pierścień transmisji alarmów MAL 

Transmisja alarmów w stojaku odbywa się przez pierścień alarmowy, do którego są włączone poprzez karty ACALA alarmy statyczne wszystkich urządzeń w każdym ze stojaków. Przykładem tego są wszelkiego rodzaju przetwornice. Karty ACALA są włączone w pierścień, który ma swoje zakończenie w stacji SMA. Pierścień ten biegnie poprzez wszystkie stojaki w centrali. 


 Pierścień alarmowy

Pierścienie wymiany informacji MIS i MAS 

            Pierścienie MIS i MAS zwane inaczej „TOKEN RING” służą do wymiany informacji pomiędzy stacjami. Pierścienie MIS łączą stację zarządzania i nadzoru ze stacjami SMC, w których są zlokalizowane wszystkie organy centralne. Pierścienie MAS służą do wymiany informacji pomiędzy organami w stacjach SMC a pozostałymi, które mają bezpośredni związek tylko z komutacją połączeń.

            Stacja, która wyśle meldunek do drugiej oczekuje potwierdzenia jego przyjścia i zwalnia pierścień. System nadzoru centrali prowadzi ciągłą kontrolę krążenia meldunków błędnych, tzn. takich, do których nie chce się przyznać żadna stacja. Występowanie takich meldunków jest sygnalizowane wystąpieniem anomalii, natomiast w przypadku przekroczenia stopy alarmowej system może zarządzić tzw. „HOT START”, który dotyczy organów centralnych bez przerywania istniejących połączeń lub nawet generalną inicjalizację centrali. 

Przykłady stosowanych parametrów w wymianie:

T         = 1 słowo zajęte,  = 0 słowo wolne

ARI     = ustawiany na 1 gdy jest zwarty adres dostarczenia DA

DA      = adres stacji odbierającej informację

SA       = adres stacji wysyłającej informację

FCI     = ustawiany na 1 przy potwierdzeniu odebranej informacji

  


 Układ pierścienia komunikacyjnego MIS i MAS 

Cyfrowe urządzenia zapowiedzi słownych MPNA 

            Jest to urządzenie, które składa się z dwóch kart i jest umieszczone w stacji SMM. Z centralą jest połączone linią PCM. Samo urządzenie posiada możliwość dołączenia dwóch linii PCM. Zapis treści mowy odbywa się poprzez wejście analogowe bezpośrednio na płytę gdzie można poprzez pulpit sterowania (jak do urządzeń PDH) można wykonać wszystkie czynności związane z ukształtowaniem informacji jak:

·         odsłuchanie

·         wymazanie

·         złożenie informacji z kilku zapisów

·         przydzielenie do szczeliny

Maszyna posiada dwa wejścia analogowe do podania informacji z zewnątrz. Informacje słowne emitowane z maszyny słuchać może bardzo duża liczba abonentów. Podawane informacje mogą być płatne i bezpłatne od z synchronizacją z początku treści informacji lub bez.