Charakterystyka telefonii ISDN
Skrót
ISDN oznacza sieć telekomunikacyjną, która integruje różnorodne usługi telekomunikacyjne, umożliwiając przekazywanie mowy (tradycyjna telefonia), danych i obrazów (sieci komputerowe), dane tekstowe (łącza telegraficzne) oraz automatyczny nadzór obiektów i pomieszczeń. Dzięki zastosowaniu sieci cyfrowej zyskuje się:

Wszystkie te usługi możliwe są do wykorzystania przez podmioty gospodarcze i osoby fizyczne przy zastosowaniu jednego łącza i za cenę połączenia w tradycyjnej telefonii (obecnie 19gr netto). W Polsce dołączeniem do ISDN zajmuje się TP S.A. Warunkiem dołączenia jest odpowiedni wniosek do TP oraz wydanie pozytywnej opinii technicznej przez TP: abonent musi znajdować się w zasięgu (odległość do 5km) centrali ISDN oraz muszą istnieć możliwości zainstalowania łącza ISDN.
Dołączenie do sieci ISDN może nastąpić na dwa sposoby, zależnie od potrzeb (natężenie ruchu i ilości potrzebnych linii telefonicznych):

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferujemy zestaw współpracujących ze sobą urządzeń przeznaczonych do sieci telefonii cyfrowej ISDN, wraz z ich instalacją, konfiguracją i stałym nadzorem nad prawidłowością pracy. Oferowane urządzenia (karty do komputerów osobistych, minicentralki i aparaty telefoniczne) służą do tworzenia całkowicie zintegrowanego, multimedialnego systemu telekomunikacyjnego. Dzięki zainstalowaniu takiego systemu zwiększa się jakość i szybkość przesyłu informacji , a jego niezawodność i łatwość użytkowania czyni go narzędziem nieodzownym w każdej dynamicznie rozwijającej się firmie oraz nowoczesnym gospodarstwie domowym. Łatwość dostosowania konfiguracji takiego systemu nawet do szczególnych wymagań stanowi jego ogromną zaletę, a jego rozbudowanie o nowe urządzenia nie stwarza żadnego problemu.

Typy dostępu do sieci
Istnieją dwa rodzaje dostępu do sieci ISDN:

podstawowy 2B+D
(BRA)

  • pozwala na równoczesne korzystanie z dwóch urządzeń (np. korzystamy z Internetu i jednocześnie prowadzimy rozmowę telefoniczną)
  • umożliwia transmisję danych z prędkościami 64 lub 128 kbit/s
  • pozwala podłączyć do sieci osiem urządzeń końcowych (telefony, faksy, komputery), z których każdy dysponuje własnym zewnętrznym numerem telefonicznym

Najczęściej instalowane jest łącze ISDN umożliwiające instalację do ośmiu urządzeń końcowych, z których dwa mogą pracować równocześnie. Wybór urządzenia następuje automatycznie, bądź możliwy jest jego wybór z wykorzystaniem usług dodatkowych (np. usługa MSN- wielokrotny numer abonenta). W przypadku tego rodzaju dostępu abonenckiego TP SA dostarcza zakończenie sieciowe NT instalowane u abonenta, zaś użytkownik musi zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia końcowe, zgodne ze standardem Euro-ISDN.

rozszerzony 30B+D
(PRA)

  • pozwala na podłączenie do centralki abonenckiej (ISDN-PABX) z trzydziestoma liniami miejskimi
  • umożliwia transmisję danych z prędkościami od 64 kbit/s do około 2 Mbit/s
  • umożliwia dołączenie specjalizowanych urządzeń, takich jak mostki wideokonferencyjne bądź routery

Dostęp rozszerzony przeznaczony głównie dla większych firm lub dostawców usług Internetowych, realizowany jest z wykorzystaniem standardowych czteroprzewodowych linii współosiowych lub symetrycznych. Funkcje zakończenia sieciowego NT realizowane są przez urządzenie abonenckie (np. centralkę ISDN-PABX).

Usługi bazowe
W sieci ISDN realizowane są następujące usługi bazowe trybu łączowego:

64 kb/s nieograniczone

Tryb ten zapewnia przezroczysty transfer bitowy informacji oraz zachowanie informacji synchronizacyjnej związanej z kodowaniem próbek sygnału mowy. Informacje użytkownika transmitowane są kanałem B, sygnalizacja kanałem D. Kategoria ta może być wykorzystywana do różnych celów, dla przykładu:

  • do transmisji mowy
  • do transmisji sygnałów akustycznych w pasmie 3.1kHz (transmisja danych za pomocą modemów)
  • strumieni informacji multipleksowanych przez użytkownika
  • kodowo przezroczystego dostępu X.25 do pakietowych sieci publicznych.

64 kb/s dla transferu mowy

Tryb ten służy do transferu mowy. Dopuszcza się zatem stosowanie metod optymalizacji transmisji analogowej (kodowania i kompensacji echa). W związku z tym faktem tryb ten nie gwarantuje zachowania integralności na poziomie bitowym (nie nadaje się do transmisji modemowej).

64 kb/s dla sygnałów 3.1 kHz Audio

Tryb ten odpowiada istniejącym usługom publicznej sieci telefonicznej. Można go wykorzystywać do transmisji sygnałów mowy oraz danych za pomocą modemu i telefaksu grupy 1,2,3.

Usługi bazowe stanowią podstawę do realizacji teleusług. Podstawowymi teleusługami są:

Telefonia

Zapewnia użytkownikom możliwość rozmowy (dwukierunkowej transmisji sygnałów mowy)

Teleteks

Umożliwia abonentom wymienianie korespondencji w formie dokumentów zawierających stosownie kodowane informacje (format Teleteks), na zasadzie automatycznego transferu z pamięci do pamięci poprzez sieć ISDN. Usługa Teleteks może być realizowana w oparciu o usługi bazowe trybu łączowego lub pakietowego

Telefax 4 oraz Telefax 2/3

Umożliwia abonentom wymienianie korespondencji w formie dokumentów zawierających informacje typu facsimile, automatycznie poprzez sieć ISDN. Usługa Telefax 4 może być realizowana w oparciu o usługi bazowe trybu łączowego lub pakietowego. Pożądana jest możliwość współpracy terminali Telefax 4 (dołączonymi do sieci ISDN) z terminalami Telefax 3 (dołączonymi do sieci telefonicznej lub do ISDN)

Tryb mieszany

Umożliwia kombinowaną komunikację tekstową (Teleteks) i facsimile (Telefax 4) do przesyłania dokumentów zawierających przemieszane informacje tekstowe i nieruchome obrazy

Videotex

Usługa Videotex w ISDN jest rozszerzeniem istniejącej usługi Videotex o funkcje odzyskiwania informacji i funkcje "skrzynki pocztowej" dla informacji tekstowej (alfanumerycznej) i graficznej

Usługi dodatkowe
W sieci naziemnej telefonii cyfrowej świadczona jest szeroka gama usług (porównywalnych do usług sieci cyfrowej telefonii komórkowej), których celem jest poprawienie możliwości komunikacyjnych oraz dostarczenie dodatkowych informacji związanych z realizacją połączeń. Pełna realizacja niektórych z wymienionych poniżej usług możliwa jest tylko w przypadku stosowania terminali abonenckich ISDN, jako urządzeń końcowych.

MSN
numer wielokrotny

Usługa pozwalająca na zastosowanie więcej niż jednego (maksymalnie 7 dodatkowych numerów dla jednego dostępu podstawowego 2B+D) numeru na tym samym łączu fizycznym. Usługę tę stosuje się w celu rozróżniania terminali dołączonych do jednego zakończenia sieciowego (NT). Dzięki tej usłudze istnieje możliwość zdefiniowania oddzielnych telefonicznych numerów zewnętrznych dla poszczególnych terminali.

CW
połączenie oczekujące

Dzięki usłudze CW abonent prowadzący rozmowę telefoniczną, do którego kierowane jest kolejne wywołanie, może otrzymać informację o nowym wywołaniu. Wówczas abonent ten może wybrać jedną z następujących opcji:

  • zignorować wywołanie oczekujące (abonent wywołujący otrzyma sygnał oczekiwania)
  • odrzucić wywołanie oczekujące (abonent wywołujący otrzyma sygnał zajętości)
  • przyjąć wywołanie oczekujące i zakończyć połączenie dotychczasowe
  • przyjąć wywołanie oczekujące i zawiesić połączenie dotychczasowe.

CH
połączenie zawieszone

Usługa pozwalająca na zawieszanie dotychczasowego połączenia i ponowne jego uaktywnianie. Abonent może równocześnie zawiesić kilka połączeń i to niezależnie od tego czy jest stroną wywołującą czy wywoływaną.

AOC

Usługa pozwalająca abonentowi na kontrolę należności za aktualnie zestawione połączenie, zarówno w trakcie jego trwania, jak i po jego zakończeniu. 

CLIP
identyfikacja abonenta wywołującego

Usługa oferowana jest stronie wywoływanej w celu uzyskania informacji o numerze abonenta wywołującego. Abonent wywoływany otrzymuje w chwili zestawienia połączenia pełny numer katalogowy abonenta, wystarczający do nawiązania połączenia w drugą stronę. Numer abonenta wywołującego nie jest przekazywany abonentowi wywoływanemu, gdy abonent wywołujący korzysta z usługi CLIR.

CLIR
blokada prezentacji numeru

Usługa pozwalająca abonentowi na zabronienie podawania jego pełnego numeru katalogowego stronie, z którą nawiązuje on połączenie. Usługa może być aktywna dla wszystkich nawiązywanych połączeń (usługa uaktywniana w centrali), lub wywoływana z terminala zgodnie z żądaniem abonenta.

COLP
prezentacja numeru abonenta wywołanego

Usługa oferowana jest stronie nawiązującej połączenie dla uzyskania informacji o numerze abonenta, z którym zostało zrealizowane połączenie. Numer osiągnięty nie jest przekazywany gdy abonent, z którym zostało nawiązane połączenie korzysta z usługi COLR.

COLR
blokada prezentacji numeru abonenta wywołanego

Usługa pozwalająca abonentowi na zabronienie podawania jego pełnego numeru katalogowego stronie, która nawiązuje z nim połączeni

OCB
blokada połączeń wychodzących

Usługa umożliwiająca zablokowanie realizacji niektórych połączeń wychodzących z danego aparatu, np. połączeń międzymiastowych lub połączeń międzynarodowych

TP
przenośność terminala

Usługa umożliwiająca chwilowe zawieszenie aktualnego połączenia w celu:

  • przeniesienia terminala do innego gniazdka w ramach tego samego dostępu podstawowego, a następnie przywrócenie połączenia z tego samego terminala
  • zmienienia jednego terminala na inny terminal dołączony do innego gniazdka w ramach tego samego dostępu podstawowego, a następnie przywrócenie z niego połączenia
  • zastąpienia terminala przez inny, dołączony do tego samego gniazdka i przywrócenie z niego połączenia
  • przywrócenia połączenia w terminie późniejszym z tego samego terminala.