SYSTEM SYGNALIZACJI SS7

Sygnalizacja międzycentralowa musi również spełniać dwie wymienione funkcje, a dodatkowo realizuje także tzw. funkcje obsługowe.

    Do fukcji nadzorczych można zaliczyć takie, które wykrywają zmianę stanu łacza np. wywoła­nie, zgłoszenie się centrali, rozłączenie od strony abonenta wywołującego, rozłączenie od strony abonenta wywoływanego.

    Funkcje wybiercze są związane z procesem zestawiania połączenia, tj. wysyłaniem i odbiera­niem informacji adresowych. Informacje wybiercze poza adresem mogą również zawierać sygnały dodatkowe, jak np. żądanie kolejnej cyfry czy potwierdzenie odbioru określonego sygnału.

Funkcje obsługowe zapewniają optymalizację wykorzystania sieci oraz ułatwiają administrowa­nie nią, np. typowe funkcje obsługowe:

-wykrycie i przesłanie informacji dotyczącej wystąpienia blokady w sieci

-informowanie o niedostępności wyposażenia na skutek uzskodzeń

-przesyłanie informacji taryfikacyjnych

-przesyłanie informacji alarmowych z bezobsługowych central lub koncentratorów.

    Klasyfikacja sygnałów na nadzorcze [liniowe] i wybiercze [rejestrowe]odzwierciedla podział na sygnały przesyłane między urządzeniami umieszczonymi w drodze roz­mównej np. zespołami połączeniowymi oraz urządzeniami sterującymi [rejestrami].

    W przypadku sygnalizacji skojarzonej z kanałem informacje sygnalizacyjne związane z konkretnym kanałem rozmównym są przesyłane w nim samym bądź w kanale sygnalizacyjnym [poza szczeliną rozmówną] na stałe związanym z rozpatrywanym kana­łem rozmównym.

    W przypadku sygnalizacji we wspólnym kanale informacje sygnalizacyjne przesyła się w spe­cjalnym, wydzielonym kanale, przypadającym na wiele kanałów rozmównych. Identyfikacja in­formacji związanej z danym kanałem następuje na podstawie nagłówka zawierającego adres tego kanału.

  SYGNALIZACJA MIĘDZYCENTRALOWA

System sygnalizacji SS7 jest systemem sygnalizacji we wspólnym kanale przeznaczony dla sieci cyfrowych zarówno międzynarodowych, jak i krajowych. Przewiduje się jego stosowanie do przekazywania informacji sygnalizacyjnych związanych z róż­norodnymi usługami oferowanymi przez sieć cyfrową z integracją usług [ISDN].

    Można wymienić pięć następujących cech systemu sygnalizacji SS7:

-dostosowany jest do użycia w cyfrowych sieciach telekomunikacyjnych z kanałami o przepusto­wości 64 kbity/s i zawierających centrale cyfrowe sterowane programowo

-spełnia obecne i przyszłe wymagania dotyczące przesyłania informacji związanych z zestawia­niem połączeń oraz zdalnym sterowaniem i utrzymaniem systemu telekomunikacyjnego

-zapewnia niezawodne przesyłanie informacji w prawidłowej kolejności bez strat lub powtórzeń

-może być stosowany również w kanałach analogowych o przepustowościach mniejszych niż 64 kbity/s

-może być używany w łączach naziemnych i satelitarnych

    System sygnalizacji SS7 może być uważany za pewien sposób komunikacji zaprojektowany w celu przesyłania różnego typu informacji między procesorami systemu sterującego i utrzymaniowego sieci telekomunikacyjnej. Podstawową cechą strukturalną omawianego systemu sygnalizacji jest podział wszystkich jego funkcji na funkcje związane z prze­syłaniem wiadomości i funkcje związane z użytkownikiem.

Pierwszy rodzaj funkcji stanowi metodę transportową odpowiadającą za niezawodne przesyłanie wiadomości sygnalizacyjnych między funkcjami użytkowników  utrzymującymi łączność.

    Drugi rodzaj funkcji obejmuje wszelkie jednostki funkcjonalne, w których wykorzystuje się możliwości transportowe funkcji związanych z przesyłaniem z przesyłanie wiadomości. Takie jed­nostki funkcjonalne mają postać zależną od konkretnego typu urzytkownika i są określane zgodnie z potrzebami sygnalizacyjnymi.

    Sygnalizacja SS7 może być przesyłana w trybie skojarzonym bądź nieskojarzonym.

    Pojęcie trybu wiąże się z powiązaniem między drogą, którą przesyła się wiadomości sygnaliza­cyjne, a kanałem łączącym stacje końcowe wykorzystywanym przez drogę połączeniową, [którą przesyła się mowę].

    W trybie skojarzonym sygnalizacja między dwiema przyległymi centralami jest przekazywana w wydzielonym kanale znajdującym się w taj samej wiązce, co kanały niosące informację nie sygna­lizacyjną [np. rozmówną] obsługiwane przez ten wydzielony kanał. Rys. 2

Tryb nieskojarzony polega na przekazywaniu wiadomości sygnalizacyjnych przez jedną lub wię­cej central pośredniczących poza centralami początkową i końcową, jak na RYS.3

    Granicznym przypadkiem takiego trybu jest tryb quasi – skojarzony, w którym droga sygnaliza­cyjna jest określona wcześniej i jest stała.

    Funkcje sygnalizacji SS7 podzielono na cztery poziomy, z których trzy obejmują funkcje zwią­zane z przesyłaniem wiadomości i jeden – funkcje związane z użytkownikiem. Podział taki ułatwia realizację systemu sygnalizacji, jak również umożliwia rozbudowę jego funkcji w przyszłości, bez konieczności modyfikowania elementów całego systemu.

                          

 powrót