Stacje, ich rodzaje i funkcje

Stacja SMA

Układ funkcyjny stacji SMA

             SMA jest to stacja z zespołem układów pomocniczych niezbędnych w procesie zestawiania połączenia. Każda stacja SMA jest dołączona do pola RCX jedną grupą linii pola GLR tzn. ośmioma liniami 2048 kb/s. Poprzez linie te do pola są dołączone generatory sygnałów, odbiorniki RF, zespoły zakończeń kanałów sygnalizacji SS7, układy konferencyjne i układy V23.

 ETA jest to zespół procesorów dostarczających sygnałów tonowych niezbędnych w procesie łączeniowym.

Sygnałami tymi są:

PUPE jest zespołem procesorów obsługi sygnalizacji SS7 tzw. Linków Sygnalizacyjnych „LS” inaczej zwanymi „COC”. W jednej stacji SMA można zaaranżować po dwie karty obsługujące każda 16 kanałów sygnalizacyjnych. Od strony wyposażenia płyty nie ma odróżnienia kanału sygnalizacyjnego do sygnalizacji SS7 i kanału sygnalizacyjnego do koncentratora. W tym przypadku każdy z kanałów pracuje odrębnym protokołem.

Poza tym w stacjach SMA znajdują się:

1 – zespoły ICHOR do generowania czasu rzeczywistego niezbędnego dla zadań związanych z funkcjonowaniem central jak:

Zespoły ICHOR znajdują się w dwóch stacjach SMA i pracują w systemie wzajemnego ubezpieczania.

2 – zespoły konferencyjne „CCF” służą do prowadzenia konferencji. Liczba układów konferencyjnych jest stała i podlega rozbudowie przez zaaranżowanie następnych układów w pozostałych stacjach ETA w miarę zapotrzebowania.

3 – zespoły protokołu V23 niezbędne do emitowania sygnałów do abonenta z uprawnieniem prezentacji numeru abonenta wywołującego. Liczba zespołów jest zależna od zapotrzebowania i podlega rozbudowie podobnie jak układy konferencyjne.

Stacja SMM

  Układ funkcjonalny stacji SMM

Stacja ta w swojej konfiguracji zawiera:

Konfiguracja stacji SMM jest zdublowana. Oznacza to, że jedna stacja jest w pracy a druga w rezerwie. W przypadku jakichkolwiek anomalii pracę poprzedniej przejmuje druga. Stacja taka zostaje automatycznie przyblokowana, a o fakcie tym zostaje powiadomiona obsługa w formie alarmu. Zadaniem stacji SMM jest nadzorowanie pracy centrali, pośredniczenie w transakcjach pomiędzy operatorem i centralą oraz gromadzenie danych bilingowych z taryfikatora. Wszystkie wprowadzone z terminali operatorskich komendy i ich zawartość są weryfikowane przy ich wprowadzaniu. W zakresie nadzoru pracy centrali stacja kontroluje informacje otrzymane ze wszystkich stacji, zapisuje je w specjalnych logach i o wszystkim informuje operatora. W tym przypadku na wyznaczone terminale są emitowane meldunki o stanie urządzeń z podaniem adresu stacji ze źle funkcjonującą funkcją. Dwa dyski połączone do szyny „BUS” stacji pracują w systemie „MIRROR”. Oznacza to, że na każdym z dysków jest ta sama zawartość konfiguracji centrali. Dane zapisane na dyskach zawierają:

Podłączony do stacji przewijak umożliwia archiwizację na taśmę magnetyczną:

Interfejsy V24 służą do dołączenia terminali utrzymaniowych w liczbie do 32 (typowe wyposażenie średniej centrali). Zależne jest to od ilości dołączonych do szyny „BUS” kart ACTUJ. Jedna karta obsługuje 8 portów szeregowych.Interfejsy J64 do transmisji cyfrowej 64 kb/s dołączone do szyny „BUS” stacji służą do dołączenia systemu nadzoru NMC. Stacja NMC może być lokalną lub zdalną. W drugim przypadku wyjście karty J64 łączy się ze specjalną kartą w koncentratorze i dalej poprzez połączenia stałe w polu komutacyjnym koncentratora centrali oraz łącza międzycentralowe uzyskujemy dostęp do odległego NMC. Stacja SMM może być wyposażona w dwie karty J64, natomiast każda karta ma cztery interfejsy J64. Tą drogą bezpośrednio do ośrodka obliczeniowego lub poprzez NMC mogą być przesyłane dane z rekordów bilingowych.

            Streamer dołączony do szyny „BUS” służy do archiwizacji zawartości dysków. Archiwizacji takiej dokonujemy każdorazowo przy zmianie konfiguracji centrali, tzn. przy zmianie zawartości konfiguracji każdej ze stacji. Proces ten umożliwia nam załadowanie konfiguracji do systemu w przypadku awarii dwóch dysków jednocześnie. Zawartość takiego zbioru jest również odniesieniem dla producenta centrali przy wszelkiego rodzaju modernizacjach sprzętu lub oprogramowania. Dane bieżące jak przeliczniki, taryfikatory i zbiory oprogramowań są archiwowane na taśmie magnetycznej. Częstotliwość archiwowania tych danych jest ustalona w zakresie badań systematycznych.

 Stacja SMC

 Układ funkcjonalny stacji SMC

            Zamieszczony powyżej rysunek przedstawia układ procesorowej SMC. Jest to stacja uniwersalna zdolna przyjąć każdą funkcję organu centralnego jak:

W zależności od konfiguracji centrali stacje SMC mogą mieć charakter funkcji zespolonych. Oznacza to, że w takiej stacji może być zaaranżowana np. funkcja TR i TX oraz MQ. Stacje SMC pracują w układzie gorącej rezerwy jednej stacji bez przydzielonej funkcji.