Cechownik (MQ) - spełnia rolę zespołu pośredniczącego w wymianie informacji pomiędzy multirejestrami a zespołami przyłączeniowymi polem komutacyjnym czasowym.

Cechownik składa się z następujących bloków funkcjonalnych:

- zespołu współpracy

- zespołu rejestrów

- pamięci programu z rejestrem numeru fazy

- zespołu badaniowego

- rejestratora uszkodzeń

- pulpitu manipulacyjnego

ZESPÓŁ WSPÓŁPRACY- Zespół ten zapewnia współprace z cechownika z zespołami przyłączeniowymi, multirejestrami i zespołem kontrolnym oraz polem komutacyjnym

czasowym.

ZESPÓŁ REJESTRÓW-  Zadaniem zespołu jest rejestrowanie napływających informacji oraz kompletowania informacji do nadania. Zespół ten jest sterowany przez program oraz przez zespoły współpracy i jest on złożony z:

- rejestrów RMR-OC, RUS i RCX

- telestrady informacyjnej (TINF) z układami zapisu (UZ) i odczyty (UO) informacji

- układu decyzyjnego

PAMIĘĆ PROGRAMU-  Jest to pamięć diodowy o pojemności 128 słów 40-bitowych; służy ona do zarejestrowania programów sterujących pracą cechownika. Słowo programu jest wybierane na podstawie 7-bitowego nr, zawartego w rejestrze nr instrukcji program(RNF). Z pamięcią programu skojarzony jest deko der rozkazów, Dekoder ten wytwarza odpowiednie sygnały sterujące  rozkazy) na podstawie numeru rozkazu, zawartego w słowie programu.

ZESPÓŁ STERUJĄCY- Przetwarzanie informacji w cechowniku  odbywa się na zasadzie sterowania programowego. Każde zadanie reali­zowane jest przez ciąg instrukcji odczytywanych z pamięci programu,  zadaniem zespołu sterującego jest obliczanie numeru następnej instruk­cji (fazy). Możliwe są 4 rodzaje modyfikacji numeru fazy:

- dodanie jedności do aktualnego numeru fazy znajdującego się  w RNF,

- zapisanie w RNF numeru instrukcji powrotu (do które j program po­wraca po zrealizowaniu podprogramu) zawartego w rejestrze RP,

- zapisanie w RNF numeru instrukcji pobranej ze słowa programu,  - wpisanie do RNF numeru odebranej funkcji. Numer fazy powrotu jest zapisywany w rejestrze RP przed przej­ściem do wykonania określonego podprogramu, Po wykonaniu przetwa­rzania zawartość RP przepisywana jest do RNF. Zapisanie numeru in­strukcji pobranej ze słowa programu może być: bezwarunkowe (rozkazy OTS i OTZ), uwarunkowane wynikiem badania (rozkaz OTT) lub  zależne od rezultatów wymiany informacji (rozkazy K, A, E), Zapisanie  w RNF numeru funkcji następuje po wzięciu do pracy MQ i powoduje  ukierunkowanie programu w zależności od rodzaju zadania do wykonania (określonego przez numer funkcji) oraz zespołu współpracującego  określającego część rejestru RNF, w której jest dokonywany zapis).

ZESPÓŁ BADANIOWY- Układ ten umożliwia porównanie zawart­ości dowolnego z rejestrów z parametrem odczytanym ze słowa prog­ramu. Adres informacji (adres rejestru i bitów w rejestrze) zawarty słowie programu umożliwia odczytanie badanej informacji i przesłanie jej telestradą informacyjną do zespołu badaniowego. Wyniki badań  umożliwiają wybranie właściwego programu (ukierunkowanie przetwa­rzania).

REJESTR USZKODZEŃ- Błędy (uszkodzenia) wykrywane przez  poszczególne zespoły cechownika są zapisywane (wraz z danymi bliżej  określającymi charakter błędu) w pamięci rejestratora uszkodzeń. Re­jestrator sygnalizuje wystąpienie błędu do zespołu kontrolnego (po telestradzie LC) i następnie wysyła meldunek, zawierający uprzednio zarejestrowane informacje związane z zaistniałym błę­dem.

PULPIT MANIPULACYJNY- daje informacje optyczne o stanie cechownika oraz umożliwia przeprowadzanie badania poprawności działania tego zespołu.

Lampka umieszczona na płycie czołowej pulpitu umożliwia wyświetlenie informacji o:

  -     stanie pracy zespołu

-         podstawowych błędach

-         numerze fazy przetwarzania              

   TYPY ROZKAZÓW REALIZOWANYCH PRZEZ CECHOWNIK

Rozróżnia się cztery podstawowe typy rozkazów przewidziane dla cechownika:

-         Spoczynku ( ODP )

-         Przeniesienia ( OTS, OTZ )

-         Sterowania współpracą ( K,A,E )

-         Kontroli ( OTT )

        ROZKAZ SPOCZYNKU- Słowo programu związane z tym rozkazem (słowo zerowe) zawiera tylko numer rozkazu i jeden bit niezerowy (bit34) który steruje pracą zespołu współpracy.

        ROZKAZ  PRZENIESIENIA- rozkazy te umożliwiają:

-         przeniesienie inf. z rejestru do rejestru

-         zapis parametru zawartego w słowie programu do jednego z rejestru

-         zapis numeru fazy powrotu do rejestru RP zespołu sterującego

ROZKAZ KONTROLI- umożliwia on powtórzenie informacji odczytanej z rejestru z parametrem zapisanym w słowie programu.

             ROZKAZ STERUJĄCY WSPÓŁPRACĄ-

K- wywołania- cechownik może wywoływać multirejestry, zespół kontrolny, zespół  przełącznikowy

E- nadania wiadomości-

 EUS- powtórzenie wymiany informacji z zespołem przełącznikowym

ECX- inicjuje wysłanie meldunku do pola komutacyjnego czasowego

TYPOWE PRZEBIEGI PRACY CECHOWNIKA

R o z ł ą c z e n i e. Przetwarzanie jest inicjowane przez zespół przy­łączeniowy po wykryciu odłożenia mikrotelefonu przez abonenta lokal­nego lub odpowiedniego sygnału z łączy międzycentralowych (rozłącze­nie lub położenie mikrotelefonu). Odebrany meldunek zawiera: funkcję  „Rozłączenie", numer wyposażenia łącza, numer traktu PCM i numer  kanału czasowego oraz informację „Łącze wywołujące" (wywoływane).  Adres łącza jest uzupełnia y (przez zespół współpracy) numerem zespo­łu przyłączeniowego. Cechownik przenosi do rejestru RCX numer ze­społu przyłączeniowego oraz numery traktu PCM i kanału czasowego.  Zawartość RCX (uzupełniona programowo funkcją „Zapytanie") prze­syła ~a jest do pola komutacyjnego czasowego. Pole komutacyjne odsyła  odebrany meldunek uzupełniony o adres przestrzenno-czasowy, to zna­czy o numer zespołu przyłączeniowego (US), numer traktu PCM i nu­mer kanału czasowego drugiego łącza. Następnie MQ nawiązuje dwukrotnie łączność z zespołem przyłączeniowym, do którego jest przyłączony drugi abonent, nakazując:

- podanie numeru wyposażenia tego abonenta (łącza),

-         zakończenie nadzoru nad połączeniem. .

-         Po skompletowaniu potrzebnych informacji cechownik wywołuje MR  i przesyła do niego meldunek zawierający kompletne adresy obu abo­nentów, w którym są podane numery: zespołu przyłączeniowego, wy­posażenia traktu PCM i kanału czasowego.

W przypadku wadliwej wymiany informacji lub braku wolnego słowa w multirejestrach, do zespołów przyłączeniowych obu abonentów zosta je przesłany meldunek nakazujący ponowne przejęcie przez te zespół nadzoru nad połączeniem. Umożliwia to rozłączenie połączenia mimo zaistniałych błędów, gdyż zespół przyłączeniowy ponownie nada  meldunek z funkcją "Rozłączenie".

Zestawienie połączenia w polu komutacyjnym  CX. Multirejestr przesyła do cechownika funkcję "Zestawienie połączenia" oraz adresy przestrzenne-czasowe obu abonentów. Cechownik dwukrotnie nadaje meldunki do pola komutacyjnego, powodując zestawienie połączenia najpierw od AbB do AbA, a potem od AbA do AbB.  Jeżeli połączenie zostanie w CX zrealizowane, to cechownik wyśle meldunek-odpowiedź do MR. W przeciwnym razie wysyła on meldunek  o błędzie do OC i multirejestr nie otrzymuje odpowiedzi na wezwanie  do zakończenia pracy. Zestawianie w CX połączeń jednokierunkowych  również jest możliwe.